Jaki telefon konferencyjny wybrać?

W wielu firmach wideo- i telekonferencje to już codzienność. Mają one bowiem tak dużo pracowników, kontrahentów i klientów z różnych stron świata, że zwyczajnie nie byłoby możliwe spotkanie się z nimi w jednym miejscu, a na pewno generowałoby to olbrzymie koszty dla każdej ze stron. Sukces każdej telekonferencji zależy jednak od wielu czynników i każda firma, która się na nie decyduje, musi o wszystkie z nich zadbać. Jednym z najważniejszych czynników jest dobrej jakości telefon konferencyjny. Jeśli właśnie planujesz kupić telefon konferencyjny dla twojej firmy, dobrze trafiłeś - podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.


Profesjonalny telefon konferencyjny gwarantuje, że rozmowa na odległość będzie dla wszystkich zrozumiała, a co za tym idzie - skuteczna. Jeśli zmniejszenie służbowych podróży i spotkań w różnych częściach świata ma się udać, telekonferencje muszą przebiegać płynnie i bez zakłóceń. Wybór właściwego telefonu to zatem twój obowiązek na długo przed tym, jak umówisz się na pierwszą tego rodzaju rozmowę. My podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając telefon konferencyjny do twojej firmy.

Jak wybrać najlepszy telefon konferencyjny

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jaki telefon konferencyjny będzie najlepszy. Ba, nie ma mowy o tym, by w ogóle istniał telefon konferencyjny najlepszy dla wszystkich! Jak zatem wybierać ten, który sprawdzi się w danej firmie? Czy liczą się dane techniczne? Na pewno. Ważniejsze jest jednak to, byś przed ostatecznym wyborem odpowiedział sobie na kilka bardzo ważnych pytań.

  • gdzie i z kim się spotykasz?

Jeśli zastanawiasz się, który z dostępnych na rynku telefon konferencyjny sprawdzi się u ciebie, musisz dokładnie przemyśleć, gdzie będą odbywały się telekonferencje i ile osób będzie brało w nich udział. Jeśli jeszcze nie jesteś pewny, czy telekonferencje będą odbywały się w biurze, w sali konferencyjnej, czy może w różnych miejscach - najlepiej wybierz bezprzewodowy telefon konferencyjny. Niezwykle istotne jest to, by ustalić wcześniej również liczbę osób biorących udział w telekonferencji. Telefon konferencyjny, w zależności od modelu, może bowiem obsługiwać ich inną ilość.

  • jaką infrastrukturą techniczną dysponujesz?

Jeśli naprawdę chcesz wybrać odpowiedni telefon konferencyjny, upewnij się, że posiadasz naprawdę dobre łącze internetowe. Weź też pod uwagę to, czy twój telefon konferencyjny powinien być przewodowy czy też bezprzewodowy. Upewnij się również, czy nie będzie on używany w środowisku, w którym obsługiwane jest np. Skype dla Firm - w takim przypadku wystarczy, że podłączysz głośnik przez USB.

  • jakie funkcje dodatkowe ma mieć twój telefon konferencyjny?

Wystarczy, że ustalisz kilka bardzo prostych faktów. Zacznij od tego, by ustalić, ile lokalizacji ma łączyć się z twoim telefonem konferencyjnym. Może się bowiem okazać, że potrzebujesz mostka konferencyjnego. Zastanów się, czy w przyszłości zależy ci na nagrywaniu całości rozmów. Upewnij się, czy interesuje cię możliwość sterowania telefonem konferencyjnym za pomocą swojego smartfona.